Ustaw jako startową | Dodaj do ulubionych | Polski | Česky | Lietuvių | Русский | Українська | Deutsch | English | Français | Slovensky

Sobota 29 sierpnia 2015, 241 dzień roku

Witamy na naszej stronie


ISO
Prostata

I love bike

Europejskie Biuro Partnerstw


Szlaki turystyczne
Informator o szkołach ponadgimnazjalnych i specjalnych w powiecie słupskim na rok szkolny 2009/2010
Ekologiczne Systemy Grzewcze

Landkreis Słupsk

Centrum Edukacji Regionalnej

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


 
 
Aktualności
WYBORY 2010
Starostwo
Powiat
Środowisko
Dzieje i kultura
Publikacje
Punkty it
Kalendarz imprez
Agroturystyka
Przetargi
Galeria
Kontakt
Opłata skarbowa
e-Urząd
Procedury i
Wnioski
System
    Zarządzania
Jakością
Certyfikaty
Współpraca
partnerska
Kodeks Etyki
i ankiety
Ankieta
oceny usług
Porady
konsumenckie
Zawiadomienia i
Decyzje
Archiwum wiad.
Wyszukiwarka

e-Urząd

Biuletyn Informacji Publicznej

Internetowy System Informacji Przestrzennej Powiatu Słupskiego

Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku

Zarząd Dróg Powiatowych w Słupsku

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku

Powiatowy Obwód Lecznictwa Ogólnego

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Słupsku

Związek Powiatów Polskich

 

  -
 
  >> Twórcy nagrodzeni
"Białe Bociany" rozdane! <<
 
-
 

W Warcinie i Kępicach odbyły się VI Powiatowe Obchody Dnia Działacza Kultury. Wyróżniającym się twórcom i działaczom wręczono "Białe Bociany i nagrody pieniężne starosty słupskiego.

W tym roku "Białe Bociany 2007" otrzymali: Wanda Botter - malarka z Zimowisk, Weronika Łosińska - malarka z Ustki i Jan Jagielski - poeta (prymitywista) z Zagórzycy w gminie Damnica.WANDA BOTTER zajmuje się malarstwem olejnym, maluje na szkle oraz tworzy witraże techniką klasyczną. Bierze udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W ub. roku otrzymała wyróżnienie w XV Konkursie Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Plastyki Amatorskiej Pomorza, organizowanym w Słupsku. Ostatnio miała indywidualne wystawy - witraży w Muzeum w Lęborku oraz Centrum Szkolenia Marynarki w Ustce, obrazów i witraży - w Domu Kultury w Ustce. Prezentuje swoje wyroby na imprezach organizowanych m.in. przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Pomorza Œrodkowego w Słupsku. W zbiorach tego ostatniego znajdują się jej prace, znajdują się też w zbiorach Muzeum w Cartaxo w Portugalii oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Twórczością artystyczną zajmuje się od 1990 roku. W sztuce witrażowej często wykorzystuje elementy folkloru kaszubskiego. Ponadto upowszechnia wśród dzieci i młodzieży coraz rzadszą i trudną sztukę tworzenia witraży techniką Tiffanyego. Dla uzdolnionych prowadzi również lekcje malarstwa olejnego na płótnie.

WERONIKA ŁOSIŃSKA urodziła się w Dynenburgu na Łotwie w utalentowanej muzycznie rodzinie - ojciec pięknie śpiewał, a trzech braci tworzyło zespół muzyczny. Ona śpiewała w chórze, lecz szczególne zdolności do rysunków stały się źródłem marzeń o studiowaniu architektury. Niestety, jej plany pokrzyżowała wojna, więc po ukończeniu gimnazjum humanistycznego dokonała wyboru nauki zawodu pielęgniarki. Po zdobyciu kwalifikacji pracowała w szpitalach cywilnych i lazaretach wojskowych, gdzie opatrywała rannych różnych narodowości (Estończyków, Polaków, Litwinów, Niemców, Rosjan). W 1945 roku przyjechała do Słupska. Od 1950 zamieszkała w Ustce, pracując jako pielęgniarka aż do przejścia na emeryturę w 1979 roku. Od 1963 roku należy do Klubu Plastyków Amatorów w Ustce. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach, m.in. w Chmielnie, Darłówku, Bytowie, Miastku, Karżniczce, Łebie, Druskiennikach. Jej prace brały udział w wielu wystawach zbiorowych. Działa również w Klubie Haftu Artystycznego. To, co odczuwamy i czego doznajemy i co w magiczny sposób emanuje z jej obrazów i osoby artystki to przede wszystkim - wrażliwość, światło i dobro.JAN JAGIELSKI od 1960 roku, żyje, mieszka i tworzy w Zagórzycy, wsi leżącej w gminie Damnica. Wiele lat przepracował w lesie jako pilarz. Pomimo dzisiaj pięknego wieku (ponad 70 lat) nadal jeździ jeszcze z piłą do lasu, który bardzo lubi. Sam swoich wierszy nigdy nie publikował. Ale jego poezja została dostrzeżona przez ludzi, którzy - podobnie - jak on - się nią pasjonują. Opublikowali ją, czytali na spotkaniach literackich i w ten sposób zachowali dla potomnych. Jego wiersze można porównać do obrazów prymitywistów - i to tych najlepszych jak Nikifor Krynicki. Jest w niej wiele zadumy nad losem zwykłego człowieka, jego zmagań z codziennością, bez rezygnacji z możliwości wyrażania swoich lęków i obaw o czas przeszły. Emanuje z niej swoista filozofia życia wiejskiego człowieka i to niezwykłe poetyckie piękno ludowego poety.Dwanaście osób otrzymało nagrody pieniężne starosty słupskiego, a osiem dyplomy uznania. Nagrody pieniężne w tym roku otrzymali: Młodzieżowy Klub Wolontariusza "CDN" z Dębnicy Kaszubskiej, Zofia Pietrzak - instruktor świetlicy w Siemianicach, Emilia Zimnicka - poetka z Izbicy, Jolanta Pętlak - opiekun świetlicy wiejskiej w Możdżanowie, Wojciech Czubajewski - rzeźbiarz z Kępic, Zofia Górecka - hafciarka ze Smołdzina, Czesław Guit - modelarz i malarz z Lubunia w gminie Kobylnica, Mirosław Kościeński - poeta, dziennikarz, krytyk literacki ze Słupska, Jerzy Bohatkiewicz - animator teatralny z Kępic, zespół "Potęgowianki" z Potęgowa, Aldona Peplińska - poetka z Motarzyna, w gminie Dębnica Kaszubska i Grzegorz Chwieduk - poeta z Kępic.

Swoje nagrody przyznali burmistrzowie i wójtowie gmin: Miarek Piotr Mazur - burmistrz Kępic, Leszek Kuliński - wójt Kobylnicy, Maria Janusz - wójt Damnicy, Eugeniusz Dańczak - wójt Dębnicy Kaszubskiej i Andrzej Kopiniak - wójt Smołdzina.

Podczas obchodów w Kępicach odsłonięto tablicę upamiętniającą życie i twórczość Stanisława Bohatkiewicza - reżysera, aktora, twórcę teatru amatorskiego w Kępicach. Wiejscy poeci złożyli kwiaty pod pomnikiem Marii Konopnickiej w Warcinie, pojechali też do Osowa, gdzie w tamtejszym zabytkowym kościele recytowali swoje wiersze.

 
-
 
 
 

 

   
     
Starostwo Powiatowe w Słupsku  
   
         
76-200 SŁUPSK  
ul. Szarych Szeregów 14  
tel: (59) 841-85-00, faks: (59) 842-71-11  
e-mail:starostwo@powiat.slupsk.pl   
eurzad@powiat.slupsk.pl