Projekt

Projekt "Zabawa w miasto" został zorganizowany po raz pierwszy w 1999 r. w Mölln w Niemczech i od tej pory realizowany jest tam co dwa lata. Polskie dzieci z powiatu słupskiego brały w nim udział już trzykrotnie. W tym roku powiat słupski z partnerskim powiatem Herzogtum Lauenburg zdecydował się na organizację projektu w Polsce. Miasteczko w Niemczech nazwane Tillhausen w Polsce będzie nosić nazwę: "Wioska Dyla" i powstanie na terenie powiatu słupskiego. 100 dzieci, po połowie z Polski i Niemiec będzie żyło przez 9 dni wraz z opiekunami w wybudowanym przez siebie namiotowym miasteczku, stworzonym na wzór normalnie funkcjonującego miasta dorosłych, podzielonego na dwie części: sypialną i miejską, która składać się będzie z instytucji i warsztatów pracy. Namioty zostaną podłączone do prądu i wody z dostępem do sanitariatów.

Przez cały czas trwania projektu dzieci będą przebywać w mieszanych grupach, co umożliwi im wzbogacenie języka partnera. Dwa razy dziennie będą brać udział w różnych zajęciach (pracach), jakie oferować im będzie własny urząd pracy. Wśród proponowanych zajęć będzie można wybrać prace m.in.: w kawiarni, klubie sportowym, banku, administracji, gazecie, radiu, czy w różnych warsztatach. W miasteczku zostanie przygotowanych 17 instytucji i warsztatów, które będą prowadzić polscy i niemieccy animatorzy. Ze strony polskiej będą to studenci filologii germańskiej Akademii Pomorskej, z którą w kwietniu Powiat Słupski podpisał umowę o współpracy. Za wykonaną pracę wszystkie dzieci otrzymają takie samo wynagrodzenie - w walucie Wioski Dyla -"Słupkach", za które będą mogły zakupić przygotowane w czasie zajęć wyroby. Pierwszego dnia dzieci z każdej grupy namiotowej wybiorą swoich przedstawicieli, którzy zasiądą w radzie miasta, a następnie w spośród nich wybrany będzie burmistrz.

Założeniem projektu jest nie tylko organizacja świetnej zabawy dla dzieci, ale również nauka samodzielności, kreatywności, pracy w grupie, odpowiedzialności oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania miasta. Projekt umożliwia dzieciom zrozumienie zasad demokracji lub poszerzenie wiedzy o niej.

Będzie też czas na zabawę, rozrywkę, wyprawę nad morze i nawiązywanie bliższych przyjaźni między niemieckimi i polskimi uczestnikami.
Partnerzy:
Akademia Pomorska
Gmina Damnica
Gmina Debnica Kaszubska
Gmina Kepice
Gmina Kobylnica
Gmina Potegowo
Gmina Slupsk
Gmina Smoldzino
Gmina Ustka
Miastko Ustka
Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza
Radio Koszalin
Powiatowy Kurier Slupski
Projekt dofinanasowany jest przez Polsko - Niemieckę Współpracę Młodzieży